Príbehy

Môj neskutočný - skutočný príbeh.

Jedného pekného dňa (marec 2011), keď je človek ešte ako tak aktívny a stal sa z neho dôchodca, je to obdobie, na ktoré sa čakalo vlastne celý život. Celý život sa mi preháňalo v hlave, že keď raz to príde, ... a hlava je plná plánov, človek sa na to pripravuje, že čo skôr, ... a zrazu miesto plánov príde zatmenie, ... akoby blesk povymetal všetky celoživotné plány, myšlienky postrapatené, ... nie a nie prísť na to, že prečo a čo sa stalo,... a prečo práve ja ? Stalo sa práve to, čo človeka vie postaviť doslova hore nohami. Predstava ako mi bude dobre, ako si budem žiť a užívať zaslúžený odpočinok sa vyparila a zmizla ako dúha po daždi. Všetky moje celoživotné plány, túžby a predsavzatia exla jediná kratučká veta „Zhubný nádor v pravom prsníku“. V tomto okamihu ma celá moja vysnívaná perspektíva opustila. Čierne, čiernejšie a ešte černejšie myšlienky ma doslova rozleptávali dňom i nocou. Stratila som orientáciu a to nielen v čase, ale aj v priestore. Natlačili sa mi do hlavy také myšlienky od ktorých ľuďom behá mráz po chrbte. Bolo mi úplne jedno, aj keby sa tie myšlienkové scenáre boli obratom naplnili. Dokonca som sa vyrovnala aj s myšlienkou, že ma už život nebaví a ja už nemám dôvod pre čo prežívať tieto muky. Bola to totálna rezignácia na život. Ani neviem ako dlho a koľko mi trvalo to snaženie nemyslieť na tie hrôzostrašné myšlienkové pochody.

Z podvedomia v dávnej minulosti sa mi vynorila myšlienka (koniec marca 2011), že v Nových Zámkoch je jedna spoločnosť, ktorej hlavným predmetom činnosti je „Vývoj a výskum prírodných a technických vied“ so zameraním na medicínu a vývoj liečiv na prírodnej báze. A vedela som, že riaditeľ tejto spoločnosti je pán František Krommel. Dlhodobo pracoval a stále pracuje s prírodnými imunostimulátormi na báze cesnaku, z ktorých izoloval protivírusové prípravky. Jeho vysoko účinné cesnakové prípravky proti herpetickým ochoreniam sú dokonca v registrácii ako liek. Dokonca som si pamätala, že za takúto činnosť dostal aj vysoké ocenenia. Počula som, že jeho stimulátory sú účinné pri rôznych ťažkých civilizačných ochoreniach a to aj v onkologických diagnózach. Ako to už býva „že topiaci sa aj britvy chytá“, tak som neváhala. Vzala som telefón a zavolala mu. Po krátkom zvonení sa ozval hlas v telefóne. Z mojej nesúvislej komunikácie zrejme usúdil, že asi je to na dlhšie a že mi zavolá. Aj zavolal a povedal, že je to skôr na osobné stretnutie, nakoľko práve šoféruje. Tak sa aj stalo. Pri tomto našom stretnutí mu dalo poriadne zabrať, aby ma ukľudnil a dostal do komunikatívneho stavu i napriek tomu, že je to ostrieľaný a skúsený človek v takejto oblasti.

Rozpovedala som mu môj problém pekne od začiatku. Po pravidelnej kontrole prsníkov (febr.2011) na mamografii v Bratislave, som začiatkom marca dostala z onkologického ústavu pozvanie, aby som prišla na kontrolu k ním do nemocnice. V duchu som cítila, že oznam neveští dobrú správu. Pani lekárka onkologického ústavu ma oboznámila, že mi mamograf zaznamenal 7mm pozitívny nález. Cítila som sa hrozne. Zľakla som sa, bála som sa budúcnosti. Čo bude so mnou? Či nezomriem. Začala som chodiť do onkologického ústavu ako na klavír. Robili sa mi rôzne vyšetrenia krvi, CT, zobrali mi vzorky z nálezu, ktorými sa potvrdilo moje onkologické ochorenie. Operácia bola nevyhnutná. Zároveň určili aj deň mojej operácie, čo bolo cca o 2 mesiace. Toto som vnímala ako moju hodinu „H“.

Bola som v úžasnom strese a v ťažkej depresii, prežívala hrôzu akú si bežne ľudia nevedia ani predstaviť (okrem tých, čo už toto zažili). Začala som uvažovať, čo by pomohlo môjmu organizmu, aby ma obišlo to najhoršie. Znovu ma ako tak postavil na nohy pán Krommel ...... a doniesol cesnakový prípravok, ktorý som začala užívať podľa jeho odporúčania. Dokonca mi navrhol, skúsiť si dať oddialiť termín operácie, nakoľko má skúsenosti, že sa obvykle nález zmenšuje. Táto jeho prognóza sa skutočne potvrdila aj na predoperačnom vyšetrení. Nález sa mi zmenšil cca o 50% za necelé dva mesiace. Bola som z toho celého neuveriteľne prekvapená, a to podotýkam, že nielen ja, ale hlavne aj páni doktori. Od prvých dní užívania jeho prípravku, som začala pociťovať postupný ústup sprievodných javov môjho ochorenia. Cítila som, akoby som začala byť pevnejšia, lepšie som začala znášať záťaž, či už psychickú a aj fyzickú. Citeľne sa mi začala posilňovať aj moja imunita. Približovaním sa tej mojej hodiny „H “ to je operácie som sa znovu postupne, ale isto dostávala do bezseba. Pán Krommel mal so mnou znovu rozhovor, ktorým ma mierne povedané znovu postavil na nohy. Rezonuje vo mne tá jeho istota, ktorou ma uistil v tom, že doteraz každý, kto pred hocijakou operáciou bol pod vplyvom jeho stimulačných prípravkov, bola zdarná s veľmi rýchlou a bezproblémovou rekonvalescenciou. Nemala som dôvod, aby som mu neverila, nakoľko sa doteraz všetky jeho prognózy a neuveriteľné opisy priebehov môjho stavu naplnili do bodky. A tak som ako tak s kľudom podstúpila operáciu a prekonala svoju hodinu „ H “.

Operáciu som zvládla veľmi dobre. Znovu sa napĺňali slová p. Krommela. Ráno po operácii na rannej vizite, kde na izbe sme boli čerstvo operované pacientky, pán Dr. pri kontrole pooperačných rán sa zastavil pri mne a povedal, že mám asi zle zavedenú drenáž v operačnej rane, lebo som mala možno 20 zasušených kvapiek na dne nádobky. Po skontrolovaní prekvapene povedal že „Vás by som mohol už aj dnes pustiť domov lebo Vám rana nemokvá“. Ostatným spolupacientkam zvlhli oči, lebo každej sa 1 a viackrát za noc naplnila nádobka. Ostatné ženy ešte veľmi dlho po prepustení z nemocnice nosili svoju nádobku v kabelke, resp. inde. a ešte dlhšie chodili na zákrok – vyčistenie rany a odstraňovanie nekrotizovaného tkaniva. Väčšina z nich má ešte dodnes ťažké problémy. Mňa na piaty deň od operácie prepustili domov z nemocnice do domáceho liečenia. Zotavovala som sa veľmi rýchlo. Pri prvej kontrole na klinike mi p. Dr. povedal, že bude proti a neodporučí chemoterapiu, ale o rádioterapii bude rozhodovať konzílium. Pri následnej kontrole po desiatich dňoch sa stalo, že pán Dr. ktorý o nás staral na izbe mi vybral stehy a povedal, že ešte mám počkať na p. doktora ktorý ma operoval, lebo ma chcel skontrolovať. Keď za chvíľku prišiel, pochválila som sa, že už mám vybraté aj stehy, prekvapene na mňa pozeral a povedal, že v žiadnom prípade a to je vylúčené. Keď si stav skontroloval, prekvapene dodal, že však Vy to máte úplne a pekne zahojené, tak som už nemusela mať ani operované miesto na prsníku prelepené. Môj operujúci lekár mi oznámil, že už k nemu na kontrolu nemusím prísť. Na prsníku mi zostali dve tenké, skoro neviditeľné čiarky a žiadna deformácia. Podotýkam, že celé obdobie od diagnostiky až do ukončenia rádioterapie som bola bez liekov.

V čase keď sa rozhodlo, že budem musieť absolvovať rádioterapiu, dostala som informačný leták pre pacientov, kde sa uvádzali všetky úžasné riziká a nežiaduce účinky. Tak ma to znovu položilo. Ako ináč, tak som znovu požiadala p. Krommela ešte o jednu dávku cesnakového výťažku, aby som hravo zvládla i túto rizikovú preventívnu liečbu. Aj sa tak stalo. Absolvovala som 10 symbolických ožarovaní na modernom francúzskom žiariči v Komárne. Cítim sa výborne, akoby som nebola nikdy žiadnou pacientkou. Moje smutné vyhliadky do budúcnosti sa týmto úplne skončili. Diametrálne som si zmenila svoj život a hlavne rebríček hodnôt, kde na prvom mieste je a musí byť zdravie a trochu šťastia potom to ostatné. Znovu sa pozerám na svet optimisticky a oživujem svoje stratené sny. Možno, keby som bola začala o mesiac skôr užívať cesnakový výťažok od pána Krommela, môj nález by sa bol celkom stratil. Možno už len žiť v zdraví.

Tento úžas, ktorý som prežila teraz s touto mojou diagnózou, bol ďalším duplikátom spred desiatich rokov. Celé to obdobie som sa bála, že sa to objaví znovu. Nezmienila som sa ani p. Krommelovi, že je to recidíva, lebo celkom isto by sa so mnou nebol zaoberal. Počas celého môjho desaťročného obdobia strachu som sledovala dianie v oblasti týchto diagnóz a vedela som, že dostať sa z toho ďalší krát je takmer nulová šanca. Túto nočnú moru dnes už považujem len za šialene zlý sen. Za toto všetko srdečná VĎAKA!

EMKA

emka